ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուին:
Ռուբեն Ռուբինյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Ռումինիայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամկան եւ առկա կանոնավոր երկխոսությունը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի փոխգործակցության ակտիվացմանը, ինչպես նաեւ միջազգային հարթակներում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ առավել սերտ համագործակցությանը:
Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին, նշել է, որ Հայաստանը ակնկալում է Ռումինիայի կողմից ճանաչում՝ դիտարկելով ցեղասպանությունների դատապարտումը՝ որպես կանխարգելման եւ հաշտեցման կարեւոր միջոց:
Հանդիպման ընթացում զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ Ռումինիայի հայ համայնքի դերը, որը շարունակում է ակտիվ հասարակական դեր ունենալ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ Ռումինիայում հայ ինքնության պահպանման գործում:
Այս համատեքստում Ռուբեն Ռուբինյանը նաեւ կարեւորել եւ բարձր է գնահատել «Հոկտեմբերի 12-ը Ռումինիայում Հայոց լեզվի, այբուբենի եւ մշակույթի օր հռչակելու մասին» օրինագծի ընդունումը Սենատում եւ Պատգամավորների պալատում՝ որպես կարեւոր քայլ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները որակական նոր փուլ բարձրացնելու հարցում:

18 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Румынии в РА К.Ионеску.
Р.Рубинян высоко оценил динамику развития двусторонних отношений и налаженный между Арменией и Румынией регулярный диалог.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы укрепления межпарламентских связей. В частности, отмечена важность активизации взаимодействия межпарламентских групп дружбы, а также более тесного сотрудничества парламентских делегаций на международных площадках по вопросам,   представляющим общий интерес.
Р.Рубинян, обратившись к процессу международного признания Геноцида армян 1915 года, отметил, что Армения ожидает признания преступления Румынией, рассматривая осуждение геноцидов как важное средство предупреждения и примирения.
На встрече собеседники также подчеркнули активную роль армянской общины Румынии, продолжающей вносить ощутимый вклад в упрочение двусторонних отношений и сохранение идентичности армян.
В этом контексте Р.Рубинян особо выделил и высоко оценил принятие законопроекта “О провозглашении в Румынии 12 октября Днем армянского языка, алфавита и культуры” Сенатом и Палатой депутатов – как важный шаг к качественно новому этапу отношений между двумя странами.